Tankesmedjan
Movium
Sök Mina sidor

Mona Wembling om perennernas roll i framtidens stadsgrönska

Publicerad: fredag 19 september 2025

Senast ändrad: måndag 22 september 2025

Porträttfoto Mona Wembling.
Foto: Lena Koller

Hej Mona Wembling, praktiserande landskapsarkitekt och universitetsadjunkt vid SLU, som tillsammans med forskarkollegan Henrik Sjöman leder kursen Småskaliga urbana skogsbestånd – lär dig skapa mikroskogar i Göteborg 22 oktober!

Vilken är din relation till mikroskogar?

– För mig är själva ordet ganska nytt men eftersom jag varit med länge i branschen så tänker jag ju direkt på de naturlika planteringar som var vanliga framför allt på 1980-talet. Det vill säga inhemska träd och buskar tätt planterade i avgränsade ytor med syftet att få till en känsla av natur och öka mångfalden i tätortsnära miljöer.

Själva begreppet och metoden att skapa mikroskogar utvecklades av den japanske botanisten Akira Miyawaki och står för i stort sett samma metod: Att i snabb takt med hjälp av inhemska arter anpassade för den lokala platsen, klimatet och övriga förutsättningar bygga upp små, skogslika system för maximerad grönska och biologisk mångfald i urbana sammanhang.

Ett nygammalt begrepp helt enkelt! För mig behöver det inte begränsas till inhemska arter utan även exoter med olika karaktärer och egenskaper kan blandas in. På så sätt ”skruvas volymen upp” en aning, det maximerar upplevelsen för stadsbor och ökar mångfalden. Tillgängligheten är också självklar för mig, en gång eller öppna ytor inne i planteringen, en lund helt enkelt och kanske en sittplats så att mikroskogen inte bara blir en otillgänglig dunge.            

Vad ska du prata om i Göteborg?

– Min roll är att berätta om det som händer på marken under träden och buskarna, det vill säga fältskiktet. Fältskiktet kan bestå av olika typer av perenner, geofyter, gräs som på olika sätt förstärker upplevelsen och ytterligare ökar mångfalden. Valet av träd och buskskikt, ståndorten med mera avgör ju vilka växter som planteras på marken. Om träden planteras mycket tätt från början så är det knepigt att etablera ett fältskikt, då handlar det om att lägga upp en mer långsiktig plan när fältskiktet kan etableras och vilka arter som kan vara aktuella. Så jag kommer att bidra med inspiration och exempel runt aktuella och pålitliga arter i sammanhanget samt lite ’bling’ såklart.

Hur har du blivit så kunnig inom perenner?

– Det har blivit en nisch för mig på grund av ett brinnande intresse, en uppväxt på landet med tillgång till olika typer av naturmiljöer, och en hel del uppdrag i rollen som perennkunnig. Viktigt är självfallet min arbetsplats på Alnarp där jag arbetat till och från i många år tillsammans med kunniga kollegor i kurser där perenner har en viktig roll. Det ger ju resultat. Men det finns extremt mycket mer att lära, nya metoder, nya växter. Det tar aldrig slut, vilket är toppen!

HARALD KLEIN

Mer information och anmälan till Småskaliga urbana skogsbestånd – lär dig skapa mikroskogar:

https://samverkan-och-utveckling.ungapped.io/Events/aec91a08-0778-4215-9e46-a0c00128444b